G.M.A.A. Hockey Playoffs 2018-2019 14/03/2019 9:04
Playoffs will take place from February 18th to March 1st
HOME TEAMS PLEASE CONFIRM DATE AND TIME ACCORDING TO ICE AVAILABILTY
Seeding is based on total points in standings or  if playing an unbalanced schedule seeding is based on percentage of points available . If there are ties, the standard tie break procedure is used
Juvenile Boys Division 2 - 9 teams (top 8 teams make playoffs)
Quarter Final Semi Final Final Champions
**LAURN has ice - Monday, February 25th 2pm at Raymond Bourque FINAL STANDINGS 
**JRHS has ice - Monday, February 25th or Tuesday, February 26th 1st - LAURN
**LCCHS has ice - ?? 2nd - JRHS
3rd - LCCHS
4th - PCHS
5th - WWHS
6th - STT
LAURN - 1st place (home) - 6 7th - WHS
 
 
P5 - Friday, Feb 22nd 2:00pm
at Raymond Bourque Arena LAURN (home) - 1
PCHS - 4th place (home) - 5    
   
P2 - Mon, Feb 18th - 3:00pm PCHS - 2  
at 4 Glaces Pierrefonds  
WWHS - 5th place - 2  
P7 - Monday, February 25th - 2:00pm John Rennie High School
at Raymond Bourque Arena Game MVP: Jordan Albert - JRHS
LCCHS - 3rd place (home) - 8  
   
P3 - Mon, Feb 18th - 3:00pm LCCHS - 1  
at Jacques Lemire Arena    
STT - 6th place - 1    
P6 - Thursday, February 21st - 2:00pm  
at Bob Birnie Arena (Main Ice) JRHS - 3
JRHS - 2nd place (home) - 12    
   
New Logo
P4 - Tues, Feb 19th - 1:45pm
JRHS (home) - 4
at Bob Birnie (Main Ice)
WHS - 7th place - 3
Juvenile Boys Division 3 - 3 teams (top 2 teams make playoffs)
Final Champions
STANI - 1st place (home) - 3
 
 
P8 - Thursday, February 14th - 2:00pm Herzliah High School 
at Arena d'Outremont Game MVP: Justin Ouaknine - HZHS
 
HZHS - 2nd place - 5
 
Juvenile Girls Division 2 - 7 teams (Top 4 teams overall make playoffs)
Semi Final Final Champions
**CND has ice - Tues, Feb 19 at 5:10pm at CND Arena & Mon, Feb 25 at 4:30pm at CND Arena FINAL STANDINGS
1st - CND - 87%
2nd - STT - 76% or 84%
CND 1st place (home) - 4 3rd - ESMP - 70%
  4th - KUPER 60% or 68%
P9 - Tuesday, February 19th - 5:10pm - OT CND (home) - 2
at College Notre Dame Arena  
KUPER - 4th place - 3  
 
P11 - Wednesday, March 13th 4:30pm College Notre Dame
at College Notre Dame Arena Game MVP: Sophie Roy CND
ESMP - 3rd place - 3  
   
P10 - Wednesday, February 27th - 2:30pm ESMP - 1
at DDO Civic Center  
New Logo
STT 2nd place (home) - 0
Midget Boys Division 2 - 2 Section - 7 teams (Top 4 overall make playoffs)
Semi Final Final Champions
**BIAL goes on Spring Break Friday, February 22nd FINAL STANDINGS
1st - BHS
2nd - WIC
BHS - 1st place overall (home) - 7 3rd - VMC
  4th - BIAL
P12 - Tues, Feb 19th - 1:30pm BHS (home) - 6
at DDO Civic Center (Rink 2)  
BIAL - 4th place overall - 2  
 
P14 - Monday, February 25th - 2:00pm  Beaconsfield High School
at DDO Civic Center (Rink 2) Game MVP: Shayne Boyer - BHS
VMC - 3rd place overall - 4  
   
P13 - Wednesday, February 20th - 3:00pm - OT WIC - 2
at DDO Civic Center  
New Logo
WIC - 2nd place overall (home) - 5
New Logo

1998 basketball

G.M.A.A. Hockey Playoff Summary 2018-2019
HOME TEAMS PLEASE CONFIRM DATE AND TIME ACCORDING TO ICE AVAILABILTY
  24/02/2019 18:04
Date SS Game # Round Level Visitor Score Home  Score Off TIME Location
                       
Thursday, February 14th * P8 F JB3 HZHS - 2nd place 5 STANI - 1st place 3   2:00pm at Arena d'Outremont
                       
Monday, February 18th   P2 QF JB2 WWHS - 5th 2 PCHS - 4th 5   3:00pm at 4 Glaces Pierrefonds
Monday, February 18th * P3 QF JB2 STT - 6th 1 LCCHS - 3rd 8   3:00pm at Jacques Lemire Arena
                       
Tuesday, February 19th * P12 SF MB2 BIAL - 4th 2 BHS - 1st 7   1:45pm at DDO Arena (Rink 2)
Tuesday, February 19th * P4 QF JB2 WHS - 7th 3 JRHS - 2nd 12   1:30pm at Bob Birnie Arena (Main Ice)
Tuesday, February 19th * P9 SF JG2 KUPER - 4th  3 CND - 1st  4 OT 5:10pm at College Notre Dame Arena
                       
Wednesday, Febraury 20th   P13 SF MB2 VMC - 3rd  4 WIC - 2nd 5 OT 3:00pm at DDO Civic Center
                       
Thursday, February 21st  * P6 SF JB2 LCCHS - winner P3 1 JRHS - winner P4 4   2:00pm at Bob Birnie Arena (Main Ice)
                       
Friday, February 22nd   P5 SF JB2 PCHS - winner P2   LAURN     2:00pm at Raymond Bourque Arena
                       
Monday, February 25th   P14 FINAL MB2 WIC - winner P13   BHS - winner P12     2:00pm at DDO Civic Center (Rink 2) 
Monday, February 25th   P7 FINAL JB2 JRHS - winner P6   LAURN winner P5     2:00pm at Raymond Bourque Arena
                       
Tuesday, February 26th   P10 SF JG2 ESMP - 3rd    STT - 2nd      2:00pm at Kirkland Arena
                       
Wednesday, February 27th   P11 FINAL JG2 winner P10   CND - winner P9     4:30pm at College Notre Dame Arena