Winter Sports:

Basketball

Cross Country Ski Loppet

Cross Country Skiing

Curling

Hockey

Indoor Soccer

Indoor Track & Field

Swimming

Wrestling

Winter Sports

G.M.A.A. Basketball 2005 - 2006

  School Games Win Loss Tie Points
             
Juvenile Boys     "1 - A"          
  Howard S. Billings High School 12 10 2 0 20
  West Island College 12 8 4 0 16
  Lower Canada College 12 7 5 0 14
  Loyola High School 12 4 8 0 8
  Selwyn House School 12 1 11 0 2
Juvenile Boys     "1 - B"          
  LaurenHill Academy 10 10 0 0 20
  St Georges High School 10 6 4 0 12
  Hebrew Academy 10 5 5 0 10
  Royal Vale High School 10 4 6 0 8
  James Lyng High School 10 3 7 0 6
  Westmount High School 10 2 8 0 4
Juvenile Boys     "3 - A"          
  Greaves Adventist Academy 10 10 0 0 20
  Centennial Academy 10 7 3 0 14
  Kuper Academy 10 5 5 0 10
  Bialik High School 10 4 6 0 8
  Royal West Academy 10 3 7 0 6
  Emmanuel Christian School 10 1 9 0 2
Juvenile Boys     "3 - B"          
  John F. Kennedy High School 10 9 1 0 18
  Vincent Massey Collegiate 10 8 2 0 16
  Ecole Sec. Maimonides 8 5 3 0 10
  Herzliah St Laurent High School 10 4 6 0 8
  Rosemount High School 9 2 7 0 4
  Face High School 9 0 9 0 0
Juvenile Girls     "1 - A"          
  Villa Maria  High School 10 10 0 0 20
  Sacred Heart School of Montreal 10 7 3 0 14
  Miss Edgars & Miss Cramps School 10 6 4 0 12
  Lower Canada College 10 5 5 0 10
  Queen of Angels Academy 10 2 8 0 4
  St Georges High School 10 0 10 0 0
Juvenile Girls     "3 - A"          
  The Study 10 10 0 0 20
  Herzliah St Laurent High School 10 7 3 0 14
  Vincent Massey Collegiate 10 6 4 0 12
  Westmount High School 10 5 5 0 10
  Hebrew Academy 10 2 8 0 4
  Trafalgar High School 10 0 10 0 0
Juvenile Girls     "3 - B"          
  Howard S. Billings High School 12 12 0 0 24
  Royal West Academy 12 8 4 0 16
  Bialik High School 11 6 5 0 12
  Kuper Academy 12 2 10 0 4
  Ecole Sec. Maimonides 11 1 10 0 2
Midget Boys   -  "1 - A"          
  LaurenHill Academy 12 12 0 0 24
  Herzliah Snowdon High School 12 7 5 0 14
  Bialik High School 12 5 7 0 10
  Westmount High School 12 4 8 0 8
  St Georges High School 12 2 10 0 4
Midget Boys   -  "1 - B"          
  Loyola High School 12 10 2 0 20
  Selwyn House School 12 9 3 0 18
  Lower Canada College 12 7 5 0 14
  Royal West Academy 12 3 9 0 6
  West Island College 12 1 11 0 2
Midget Boys   -  "3 - A"          
  Howard S. Billings High School 12 12 0 0 24
  John F. Kennedy High School 12 9 3 0 18
  Ecole Sec. Maimonides 12 8 4 0 16
  Hebrew Academy 12 6 6 0 12
  Laurier Macdonald High School 12 4 8 0 8
  Centennial Academy 12 2 10 0 4
Herzliah St Laurent High School 12 1 11 0 2
Midget Girls  " 1 - A "          
  Trafalgar High School 12 10 2 0 20
  Lower Canada College 12 9 3 0 18
  Herzliah Snowdon High School 12 6 6 0 12
  St Georges High School 12 5 7 0 10
  West Island College 12 0 12 0 0
Midget Girls  " 3 - A "          
  Centennial Academy 12 11 1 0 22
  Howard S. Billings High School 12 9 3 0 18
  John F. Kennedy High School 12 6 6 0 12
  Ecole Sec. Maimonides 12 4 8 0 8
  Kuper Academy 12 0 12 0 0
Bantam Boys  -  "1 - A "          
  St Georges High School 12 10 2 0 20
  Marymount Academy 12 8 4 0 16
  LaurenHill Academy 12 8 4 0 16
  John F. Kennedy High School 12 2 10 0 4
  Westmount High School 12 2 10 0 4
Bantam Boys  -  "1 - B "          
  Selwyn House School 12 12 0 0 24
  Howard S. Billings High School 12 8 4 0 16
  Loyola High School 12 7 5 0 14
  Royal Vale High School 12 3 9 0 6
  West Island College 12 0 12 0 0
Bantam Boys  -  "3 - A "          
  Bialik High School 12 12 0 0 24
  Royal West Academy 12 9 3 0 18
  Kuper Academy 12 7 5 0 14
  Lower Canada College 12 5 7 0 10
  Herzliah Snowden  High School 12 5 7 0 10
  Howard S. Billings High School 12 3 9 0 6
  Loyola High School 12 1 11 0 2
Bantam Boys  -  "3 -B "          
  Hebrew Academy 12 10 2 0 20
  Centennial Academy 12 9 3 0 18
  James Lyng High School 12 9 3 0 18
  Herzliah St Laurent High School 12 6 6 0 12
  John Paul 1 High School 12 5 7 0 10
  Selwyn House School 12 3 9 0 6
  Rosemount High School 12 0 12 0 0
Bantam Girls  -  "1 -A "          
  Villa Maria  High School 5 4 1 0 8
  West Island College 5 3 2 0 6
  Queen of Angels Academy 4 0 4 0 0
Bantam Girls  -  "3 - A "          
  Hebrew Academy 10 7 3 0 14
  Kuper Academy 10 3 7 0 6
  Royal West Academy 10 0 10 0 0
Bantam Girls  -  "3 - B "          
Bialik High School 12 12 0 0 24
  Howard S. Billings High School 12 9 3 0 18
  Marymount Academy 12 5 7 0 10
  Royal Vale High School 12 3 9 0 6
Bantam Girls  -  "3 - C "          
  Westmount High School 11 9 2 0 18
Herzliah Snowdon High School 11 3 8 0 6
Herzliah St Laurent High School 11 3 8 0 6
  Sacred Heart School of Montreal 11 2 9 0 4
Bantam Girls  -  "3 - D "          
  John Paul 1 High School 12 11 1 0 22
  LaurenHill Academy 12 10 2 0 20
  Vincent Massey Collegiate 12 8 4 0 16
  John F. Kennedy High School 12 4 8 0 8
  Rosemount High School 12 2 10 0 4
           
  611        

Playoffs

         Congratulations to our Champions

                                         Most Valuable Player of the game Bantam Girls  Div.1  - Cali Fox, WIC

                                                                                                          Midget Girls Div. 1  - Victoria Wiseman, LCC

                                                                                                          Juvenile Girls Div 1 - Devan Kennedy, VILLA

                                                                                                          Bantam Boys Div. 1 - Evan Weekes, MMA

                                                                                                           Midget Boys Div. 1 - Paul Barreau, LAURN

                                                                                                           Juvenile Boys Div. 1 - Akeem Baptiste - LAURN

 

Juvenile Boys Division 1 - 2 Sections (11 teams - Top 3 from each section make it)  
Quarter Final Semi Final Final Champions  
         
  LAURN - 1B - home - 56      
         
  P30 - Thurs, Feb 23rd - 4:30 LAURN - home - 53    
HA - 3B - 74        
P14 - Mon, Feb 20th - 3:45 HA - 46      
WIC - 2A - home - 64        
    P50 - Mar 2nd  8:00 PM LaurenHill Academy
LCC. - 3A -73   at LCC Champions
P15 - Mon, Feb 20th - 4:45 LCC. - 41      
STG - 2B - home - 60        
  P31 - Wed, Feb 22nd - 3:45 HSBHS - 46    
         
  HSBHS - 1A - home - 47      
         
Juvenile Boys Division 3 - 2 Sections (12 teams - Top 4 from each section make it)  
         
Semi Final Final Champions    
         
BIAL - 4A - 41        
P1 - Wed, Feb 15th - 3:00 JFKHS (home) - 77      
JFKHS - 1B - home - 70        
  P25 - Tues, Feb 21st - 4:15 DH JFKHS - 68    
MAI - 3B - 41        
P12 - Thurs, Feb 16th - 3:45 CENT - 37      
CENT - 2A - home - 49        
    P44 - Thurs, Feb 23rd - 3:45 John F. Kennedy High School
KUPER - 3A - 46     Champions  
P2 - Wed, Feb 15th - 3:45 VMC - 35      
VMC - 2B - home - 70        
  P26 - Tues, Feb 21st - 3:45 GAA - home - 48    
 HSTL - 4B - 55        
P11 - Thurs, Feb 16th - 3:45 GAA (home) - 39      
GAA - 1A - home - 60        
         
Juvenile Girls Division 1 - 1 Section (6 teams - Top 4 make it)    
Semi Final Final Champions    
         
ECS - 3rd - 35        
P28 - Wed, Feb 22nd - 3:45 ECS - 31      
SHSM - 2nd - home - 28        
  P49 - Mar 29th  3:45 PM Villa Maria High School    
LCC. - 4th - 41 at LCC Champions    
P29 - Wed, Feb 22nd - 3:45 VILLA - home - 46      
VILLA - 1st - home - 55        
         
Juvenile Girls Division 3 - 2 Sections (11 teams - Top 3 from each section make it)  
Quarter Final Semi Final Final Champions  
         
         
  HSBHS - 1B - 43      
         
  P16 - Tues, Feb 21st - 4:30 HSTL - 27    
BIAL - 3B - 35        
P10 - Thurs Feb 16th - 3:45 HSTL - 55      
 HSTL - 2A - home -41        
    P43 - Wed, Mar 1st - 3:45 The Study  
VMC - 3A - 39     Champions  
P3 - Wed, Feb 15th - 3:45 VMC - 30      
ROYAL - 2B - home - 28        
  P17 - Mon, Feb 20th - 3:45 STUDY - home - 32    
         
  STUDY - 1A - 35      
         
Midget Boys Division 1 - 2 Sections (10 teams - Top 2 from each section make it)  
Sectional Semi-Finals Quarter Final Semi Final Final Champions
         
HZS - 2A - 26        
P37 - Tues,  Feb 21st - 3:45 LOY - 48      
LOY - 1B - home - 75        
  P48 - Mar 2nd  6:00 PM LaurenHill Academy  
SELW - 2B - 41 at LCC Champions  
P38 - Thurs, Feb 23rd - 3:15 LAURN - home - 68      
LAURN - 1A - home - 53        
         
Midget Boys Division 3 - 1 Section (7 teams - Top 4 make it)    
Semi Final Final Champions    
         
MAI - 3rd - 36        
P23 - Tues, Feb 21st - 3:00 DH JFKHS - 74      
JFKHS - 2nd - home - 70        
  P42 - Thurs, Feb 23rd - 3:45 Howard S. Billings High School  
HA - 4th - 51   Champions    
P24 - Tues, Feb 21st - 3:00 HSBHS - home - 99      
HSBHS - 1st - home - 78        
         
         
Midget Girls Division 1 - 1 Section (5 teams - Top 4 make it)    
Semi Final Final Champions    
         
         
HZS - 3rd - 42        
P21 - Tues, Feb 21st - 3:45 LCC. - 36      
LCC. - 2nd - home - 51        
  P47 - Mar 1st  6:00 PM Lower Canada College  
STG - 4th - 40 at LCC Champions    
P22 - Tues, Feb 21st - 3:45 TRAF - home - 28      
TRAF - 1st - home - 52        
         
Midget Girls Division 3 - 1 Section (5 teams - Top 4 make it)    
         
Semi Final Final Champions    
         
JFKHS - 3rd - 4        
P18 - Mon, Feb 20th - 3:15 HSBHS - 35      
HSBHS - 2nd - home - 38        
  P 41 - Wed, Feb 22nd - 3:45 Howard S. Billings High School  
MAI - 4th -  8   Champions    
P19 - Mon, Feb 20th - 3:45 CENT - home - 33      
CENT - 1st - home - 36        
         
         
Bantam Boys Division 1 - 2 Sections (10 teams - Top 2 from each section make it)  
         
Quarter Final Semi Final Final Champions  
         
MMA - 2A - 79        
P33 - Thurs, Feb 23rd - 3:45 MMA - 84      
SELW - 1B - home - 72        
  P46 - Mar 2nd  4:00 PM Marymount Academy  
HSBHS - 2B - 56 at LCC Champions  
P34 - Thurs, Feb 23rd - 3:45 HSBHS - home - 75      
STG - 1A - home - 40        
         
         
Bantam Boys Division 3 - 2 Sections (14 teams - Top 4 from each section make it)  
Tie Breaker Quarter Final Semi Final Final Champions
         
LCC. - 52        
TB2 - Tues. Feb  14th - 3:45 LCC. -  4A - 68      
HZS - home - 44 P7 - Wed, Feb 15th - 4:30 HA (home) - 0    
  HA - 1B - home - 73      
    P35 - Thurs, Feb 23rd ROYAL - 48  
  JLHS - 3B - 70      
  P9 - Thurs, Feb 16th- 3:45 ROYAL - 2    
  ROYAL-2A-home-85      
      P40 - Mon, Feb 27th - 3:45 Bialik High School
  KUPER - 3A - 38     Champions
  P4 - Wed, Feb 15th - 3:45 CENT - 46    
  CENT - 2B - home - 51      
    P36 - Thurs, Feb 23rd BIAL - home - 52  
  HSTL - 4B - 31      
  P20 - Tues, Feb 21st - 4:45 BIAL - home - 50    
  BIAL - 1A - home - 58      
         
Bantam Girls Division 1 - 1 Section (3 teams - Top 2 make it)    
         
Final Champions      
         
WIC - 35        
         
P45 - Mar 1st  4:00 PM West Island College      
at LCC Champions      
VILLA (home) - 31        
         
         
Bantam Girls Division 3 - 4 Sections (16 teams - Top 2 from each section make it)  
Tie- Breaker Quarter Final Semi Final Final Champions
         
  LAURN - 2D -  24      
  P5  - Tues, Feb 14th - 3:45 BIAL (home) - 43    
  BIAL - 1B - home -  29      
    P27 - Tues, Feb 21st - 3:30 DH BIAL - home - 19  
  KUPER - 2A - 15      
  P13 - Thurs, Feb 16th - 3:45 WHS  - 31    
  WHS - 1C - home - 45      
      P39 - Fri, Feb 24rd - 2:30 John Paul 1 High School
  HSBHS - 2B - 16     Champions
  P8 - Mon, Feb 20th - 3:45 JP1 - home - 49    
  JP1 - 1D - home - 41      
HSTL -  38   P32 - Tues, Feb 21st - 3:45 JP1 - 36  
TB1 - Mon. Feb 13th - 3:45 HSTL -  2C -  25      
HZS - Home - 23 P6  - Wed, Feb 15th -3:15 HSTL - 13    
  HA - 1A - home -  22      
         

Top of Page

Cross Country Skiing Loppet 2005 - 2006

Results

 

Team Results based on competing in two Meets

 

Top of Page

 

Cross Country Skiing 2004 - 2005

Bantam Boys      
last name first name School name Bib # mount royal #1 Place
           
Latchem Noah WWHS 227 21.10 1
Law-Smith Michael ROYAL 237 21.13 2
Symon David LCC 210 21.42 3
Hooton Trevor SELW 213 22.05 4
Hooton Graham SELW 212 23.02 5
Conover Douglas ROYAL 234 23.31 6
Lowther Anthony SELW 214 25.09 7
Godbar Philippe LCC 202 27.43 8
Casgrain Philippe LCC 200 27.46 9
Grogan Robert WWHS 223 27.47 10
Laplante Jonathan WWHS 226 28.09 11
Hornacek Peter WWHS 224 28.10 12
Ta Tuyen Vincent SELW 217 28.18 13
Nguyen Minh Tri SELW 215 30.15 14
Stern David LCC 209 30.25 15
Dow Nolan WWHS 220 30.29 16
Palevsky Benjamin SELW 216 31.44 17
Vatcher Scott WWHS 231 33.45 19
Poirier Jonathan WWHS 229 34.16 20
Fuchs Daniel ROYAL 236 34.16 21
DiVittori Brenden ROYAL 235 35.43 22
Rughani Rahul ROYAL 238 35.44 23
Jaimongal Kevin WWHS 225 37.29 24
Gordon Tyler WWHS 222 37.45 25
Cote James WWHS 219 41.01 26
           
Bantam Girls      
last name first name School name Bib # mount royal #1 Place
           
Debrun Amanda STUDY 105 23.42 1
Campbell Camille WWHS 123 26.06 2
Boisjoli `Talya STUDY 102 27.27 3
MacLean Alexa TRAF 117 27.28 4
Debruyn Alexandra STUDY 106 28.38 5
Barwick Alison SHSM 135 29.18 6
Nichols Simone STUDY 112 29.19 7
Hainz Stephany WWHS 126 30.45 8
Eberle Maria Loren SHSM 137 30.53 9
Perry Lara STUDY 113 31.24 10
Shaw Claire STUDY 114 31.25 11
Ades Simone TRAF 116 32.10 12
Stephenson Stacey WWHS 132 33.54 14
Creaney Janice WWHS 124 33.56 15
Pulice Claudia SHSM 140 34.13 16
David Kelly STUDY 104 34.19 17
Chadwick Julia SHSM 136 34.33 18
Rotella Chealsea WWHS 131 34.41 19
Gormley Taylor SHSM 139 35.20 20
Dilillo Josie STUDY 107 38.14 21
Tinkler Miller Ashli WWHS 133 38.20 22
Arayjo Emily WWHS 122 38.39 23
Omassi Jenna TRAF 118 42.08 24
Van Esbroeck Emma ROYAL 143 45.35 25
           
Midget Boys      
last name first name School name Bib # mount royal #1 Place
           
           
Law-Smith Jamie ROYAL 424 26.07 1
Farnsworth Brandon LCC 405 27.11 2
Boisjoli Evren SELW 413 28.52 3
Cohen-Wallace Benjamin LCC 402 30.36 4
Dawson Bjorn SELW 416 30.43 5
Hoffman-Mitscherling Daniel LCC 407 30.47 6
Nichols Thomas SELW 420 31.46 7
Smirnov Denis SELW 422 33.27 8
Mitchell Cameron SELW 419 34.10 9
Honos Christopher LCC 408 34.39 10
Lai Edward LCC 409 34.42 11
Di Stasio Francis SELW 417 36.39 12
Carle Robert SELW 415 37.43 13
           
Midget Girls      
last name first name School name Bib # mount royal #1 Place
           
Galbraith Iona STUDY 310 32.24 1
Morgan Arielle STUDY 313 32.33 2
Lone Sarah ROYAL 318 32.41 3
Siluk Faye WWHS 329 36.41 4
McCoubrey Amanda STUDY 312 37.38 5
Beaudoin Andreanne STUDY 309 38.47 6
Maldoff Hannah TRAF 315 39.54 7
Tessler Caitlin TRAF 316 44.48 8
Uva Alexandra SHSM 308 44.50 9
Cohen Elizaq LCC 300 50.46 10
D'Ambrosio Cassandra SHSM 305 51.14 11
Traversari Alessandra SHSM 307 57.38 12
Williams Anne TRAF 317 59.42 13
Grogm Alison WWHS 330 71.52 14
Arciero Bianca SHSM 304 72.03 15
           
           
Juvenile Boys      
last name first name School name Bib # mount royal #1 Place
           
Brenchley Charlie ROYAL 606 26.10 1
Brillon Henri SELW 414 28.35 2
Palardy Matthew SELW 421 31.34 3
Hodder Vincent-Charles SELW 603 33.13 4
Nation Thomas SELW 605 33.22 5
MacLean Ryan SELW 604 34.16 6
Hercun Julian LCC 602 37.22 7
Li Mark(Fan) LCC 600 41.48 8
Brenchley Eric ROYAL 607 dq  
           
Juvenile Girls      
last name first name School name Bib # mount royal #1 Place
           
Huberman Isabella ROYAL 532 26.5 1
Morgan Caroline STUDY 506 30.31 2
Cooke Alex STUDY 503 32.11 3
Bedard Emma STUDY 501 32.37 4
Barwick Jennifer SHSM 512 34.37 5
Potter Jen STUDY 508 35.52 6
Stefanison Kristi TRAF 527 38.14 7
Dowd Rebecca TRAF 525 38.34 8
Gale Marion SHSM 515 38.56 9
Pam Stephanie STUDY 507 38.57 10
Gagnon-Rivet Alexandra SHSM 514 41.49 11
Steinhouse Lara ROYAL 534 42.33 12
Walsh-Greene Lauren ROYAL 535 42.37 13
Jin Jasmyn LCC 521 43.56 14
Shaw Kinnon STUDY 509 48.15 15
Del Balso Elisa STUDY 504 48.16 16
Newton Jennifer SHSM 516 48.42 17
Vokaty Stephanie SHSM 520 49.15 17
Nathaniel Alison LCC 522 50.36 19
Dyck Laura TRAF 526 52.46 20
Ades Vanessa TRAF 523 52.49 21
Alizadeh Kim ROYAL 528 54.14 22
Rudolph Caroline SHSM 518 66.30 23
         

 Top of Page

G.M.A.A. Curling   - 2005 - 2006

  Standings          
  School Games Win Loss Tie Points
             
Juvenile  "1-A"          
  Selwyn House School 10 8 2 0 16
  Westmount High School 10 7 3 0 14
  Lower Canada College 10 6 4 0 12
  Royal West Academy 10 5 4 1 11
  Bialik High School 10 2 7 1 5
  Centennial Academy 10 1 9 0 2
             
  30        

 

Curling Playoffs  
     
Semi Final Final Champions
     
ROYAL - 10    
Feb 13th - 3:30 pm SELW - 13  
* - SELW - 11    
  Feb 16th - 3:30 pm - at Mtl W. Selwyn House School
LCC  - 11   Champions
Feb 14th - 3:30 pm WHS - 12  
WHS - 15    

 Top of Page

G.M.A.A. Hockey 2005 - 2006

  School Games Win Loss Tie Goals
For
Goals
Against
Points
                 
Juvenile Boys     "1 - A"              
14 College Jean Eudes 14 10 0 4 54 20 24
  Kuper Academy 14 7 4 3 58 34 17
  College Bourget 14 4 7 3 34 46 11
  College Jean Brebeuf 14 1 10 3 22 59 5
  Selwyn House School 14 1 11 2 13 60 4
Juvenile Boys     "1 - B"              
15 Loyola High School 15 13 0 2 60 19 28
  Lower Canada College 15 9 5 1 51 46 19
  Howard S. Billings High School 15 8 7 0 51 53 16
  Centennial Regional High School 15 7 6 2 55 47 16
  College Notre Dame 15 6 9 0 57 49 12
  Heritage Regional High School 15 1 8 6 24 46 8
Juvenile Girls    "1 - A"              
15 Kuper Academy 15 14 1 0 92 21 28
  Polyvalente Ste Therese 15 13 2 0 61 14 26
  College Notre Dame 15 7 8 0 56 48 14
  College Regina Assumpta 15 4 9 2 31 51 10
  Centennial Regional High School 15 3 11 1 29 70 7
  Queen of Angels Academy 15 2 12 1 12 77 5
Juvenile Girls    "3 - A"              
  College Jean Eudes 12 11 1 0 92 20 22
12 Howard S. Billings High School 12 10 2 0 64 32 20
  Royal West Academy 12 4 7 1 51 61 9
  Lower Canada College 12 3 8 1 29 57 7
  College Notre Dame 12 1 11 0 13 79 2
Bantam Boys   "1 - A"              
16 Loyola High School 16 14 2 0 92 30 28
  College Jean Eudes 16 10 4 2 88 58 22
  Selwyn House School 16 10 5 1 92 51 21
  College Bourget 16 9 5 2 59 50 20
  College Notre Dame 16 8 7 1 71 71 17
  Kuper Academy 15 5 9 1 54 68 11
  Centennial Regional High School 16 6 10 0 50 85 12
  Royal West Academy 16 2 12 2 50 79 6
  Lower Canada College 15 2 12 1 48 112 5
Bantam Boys   "3 - A"              
15 College Francais 15 15 0 0 144 21 30
  College St Jean Vianney 15 9 4 2 75 50 20
  Heritage Regional High School 15 8 6 1 75 62 17
  Vincent Massey Collegiate 15 5 7 3 75 85 13
  College Jean Brebeuf 15 4 9 2 65 76 10
  LaurenHill Academy 15 0 15 0 13 153 0
Peewee "1 - A"              
16 Lower Canada College 16 13 3 0 101 44 26
  College Regina Assumpta 16 12 2 2